مقالات

۴۷ نکته در نوشتن متون سئو شده در سایت های پزشکی

نوشتن متون سئو شده پزشکی

به طور کلی فرآیند Seo یا همان بهینه­ سازی کلمات کلیدی در موتورهای جستجوگر همچون گوگل، یک فرآیند مهم در نمایش هر کسب و کاری در صفحه اول گوگل می­ باشد. بسیاری از طراحان سایت­ ها هم چنان بر این اعتقاد هستند که استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متون می­تواند به بهینه­ سازی سایت کمک کند، ولی مطابق با بررسی­ های صورت گرفته، گوگل محتوای با کیفیت را نسبت به دیگر محتواها ارجعیت می­دهد.

موفقیت واقعی، برای رتبه­ بندی موتورهای جستجو، تجربه خوب کاربری، برندسازی شخصی هنگامی اتفاق می افتد که هم هنر سئو و هم هنر نوشتن با هم ترکیب شوند.مفهوم ترکیب صحیح این ۲ آیتم در سئوی سایت­های پزشکی و دندانپزشکی به سادگی اتفاق نمی­ افتد.

ما در تیم لارن مارکتینگ در طی ۵ سال اخیر مطالب و مقالات زیادی را در حوزه پزشکی نگارش و تدوین کرده ­ایم و تجربیاتی را در این حوزه کسب کرده ­ایم، به طور میانگین ۵۰۰ مقاله در طی ۵ سال برای محتوای وب­سایت­ های پزشکان مختلف نگارش کرده­ ایم و برندهای شخصی و پزشکی مختلفی را شکل داده ­ایم.

در نوشتن یک مقاله سئو شده ویژه سایت­های پزشکی و دندانپزشکی و تولید محتوای با کیفیت در این حوزه مواردی را باید رعایت کرد که در ادامه به آن می­پردازیم:

ملزومات نوشتن متن بهینه شده در حوزه پزشکی و دندانپزشکی:

۱-  ابتدا به کلمات کلیدی حوزه تخصص خود فکر کنید

قبل از اینکه متن شما تأثیری بر روی قشر هدف که همان بیماران هستند بگذارد باید ابتدا به نمایش شما در صفحه اول گوگل کمک کند، الگوریتم ­های گوگل چندان توانایی تشخیص کیفیت و صداقت مطالب شما را ندارد ولی از طریق حضور کلمات کلیدی مؤثر در حوزه تخصص شما و میزان مراجعات به متون تدوین شده در سایت شما ، می­تواند امکان دیده شدن شما را فراهم کند،

دقت نمائید که کیفیت و صداقت محتوای تخصصی شما در دراز مدت حس اطمینان بیننده را جلب خواهد کرد، بنابراین از این مهم غفلت نکنید.

۲- پژوهش و جمع­ بندی کلمات کلیدی در حوزه تخصص شما یک هنر است، هزاران مقاله در وب، در حوزه جستجوی کلمات کلیدی مؤثر وجود دارد، این مقالات را مطالعه نمائید و سعی کنید بهترین کلمات کلیدی در حوزه تخصص خود را استخراج نمائید.

این روند را به صورت چرخه­ های ۳ ماهه مطابق با تقویم محتوایی سایت خود بروز نمائید، زیرا با رشد سریع دیجیتال مارکتینگ پزشکی و تولید محتوا در حوزه­ های مختلف ،کلمات کلیدی و قدرت آنها در وب روز به روز در حال تغییر است.

۳- مطالعه رقابت کلمات کلیدی

به منظور هم صدایی با رقبا و حضور در کنار رقبای مؤثر در سطح وب، با استفاده از ابزارهای موجود،حتماً سایت رقبا را تحلیل و آنالیز نمائید و همواره تحرکات آنها را مد نظر داشته باشید.

۴- بر روی کلمات کلیدی چند قسمتی تمرکز نمائید

به طور کلی رقابت بر روی کلمات کلیدی تک قسمتی در شروع فعالیت دیجیتال کار سخت و دشواری است، پس بهتر است روی کلمات کلیدی چند قسمتی فعالیت خود را آغاز نمائید و با گذشت زمان بر روی کلمات تک قسمتی تمرکز کنید.

۵- از کلمات کلیدی استفاده کنید که بیشتر از همه اهمیت دارند،

برای ارسال سیگنال­ های قوی برای موتورهای جستجوگر علاوه بر تولید محتوا در حوزه کلمات کلیدی مؤثر، موارد زیر را نیز رعایت کنید:

  • برچسب عنوان
  • پیوندهای داخلی درون محتوا
  • متن جایگزین یا همان Alt تصاویر
  • در نظر گرفتن برچسب عنوان H1
  • توضیحات متای متن مورد نظر جهت بهبود سئوی سایت

۶- در کل متن خود از بلد کردن کلمات کلیدی و برجسته ­سازی آنها استفاده نمائید

۷- اطمینان حاصل کنید که برچسب عنوان شما در بردارنده کلمات کلیدی اصلی حوزه فعالیت شما است و با متن اصلی ارتباط دارد .

همچنین به یاد داشته باشید برچسب عنوان در حدود ۶۰ کاراکتر باشد بنابراین به همان اندازه که برای تولید محتوای با کیفیت و استاندارد در حوزه پزشکی و دندانپزشکی وقت صرف می­ کنید، به همان میزان هم روی کیفیت برچسب عنوان وقت بگذارید.

۸- علاوه بر استفاده از کلمات کلیدی اصلی در حوزه تخصص خود، از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی اصلی نیز استفاده نمائید، دقت کنید کلمات کلیدی مرتبط را به صورت طبیعی و یکدست در متن خود استفاده نمائید.

۹- در توضیحات متا از کلیدواژه هدف خود استفاده نمائید

گوگل می ­گوید توضیحات متا را ملاکی برای رتبه ­بندی در نظر نمی ­گیرد ولی این توضیحات به منزله ویترین و یا تبلیغ مقاله یا نوشته سایت می ­باشد و باید به گونه­ ای نوشته شود که جلب نظر مخاطب را به همراه داشته باشد.

۱۰- همواره در نوشتن مقالات سایت، مست بنویسید و هوشیار ویرایش نمائید. مطالب و نوشته ­های شما باید آنقدر طبیعی ، ساده و روان باشد که هم گوگل و هم خواننده از آن لذت ببرد، استفاده به جا و مناسب از کلمات کلیدی در نوشته می ­تواند به روانی متن کمک کند، به طور کلی در زمان نوشتن باید شرایط به گونه­ ای فراهم باشد که از نوشتن متن خود لذت ببرید و در پایان کار نسبت به مقاله تولید شده احساس خوبی داشته باشید، این حس خوب حتماً به بیننده منتقل خواهد شد.

۱۱- متون در مقالات سایت خود را به صورت متناوب و در بازه­های زمانی مناسب ویرایش و بازنویسی نمائید

همان طور که ویلیام زنیزر در کتاب «نوشتن برای یادگیری» اشاره کرده است، یک مقاله یا نوشته شفاف، ساده و اثرگذار می­ تواند در قبال نوشتن و بازنویسی ­های مکرر یک نوشته شکل بگیرد.

بنابراین محتوای متنی سایت پزشکی خود را به صورت متناوب ویرایش و بروز نمائید حتی عکس­ ها و فیلم­ های مرتبط و جدید را به آن اضافه نمائید تا کیفیت متون شما افزایش یابد.

۱۲- طرح کلی و برنامه­ ریزی برای نوشتن داشته باشید

در نوشتن مقالات پزشکی و دندانپزشکی یک جدول محتوایی داشته باشید و مطابق با برنامه­ ریزی کاری خود و کلمات کلیدی هدف به تولید محتوا بپردازید.

۱۳- از جملات کوتاه و پرمعنی استفاده کنید

به طور کلی جملات تک­ خطی و کوتاه تأثیر بیشتری را در ذهن مخاطب ایجاد می­کند. چارلز اوچینر در کتاب «عناصر نوشتن» بیان می­کند که تأثیر یک جمله ۱۴۰ کاراکتری که ساعت­ ها روی آن فکر شده باشد به مراتب بیشتر از یک مقاله بلند با جملات پیچیده است، بنابراین کوتاه و مختصر جمله­ بندی نمائید.

۱۴- روزانه بنویسید

همانطور که عضلات بدن طی حرکت ما و ورزش­های روزانه و متمادی رشد می­کند حس نوشتاری ما نیز با تمرکز بر نوشتن­ های روزانه قدرتمند می­شود و کیفیت متون را افزایش می­ دهد . ؛ مرکز رشد عضلات نوشتن را متوقف نکنید.

۱۵- WiFi خود را خاموش کنید

تیم فریس نویسنده کتاب «۴ ساعت کار» در کتاب خود به این نکته اشاره کرده است که در نوشتن باید تمرکز مثبت روی باطن نوشته داشت، و از هرگونه پرش ذهنی جلوگیری کرد، حواس ­پرتی­ های مکرر ذهن انسان را درگیر و رشته مطلب را گسیخته  می­ کند .

نوشتن متون سئو شده برای سایت های پزشکی

۱۶- به روز باشید و از دستیاران دیجیتالی استفاده کنید

در نوشتن متون مختلف خصوصاً پزشکی و دندانپزشکی، با توجه به بروز شدن علم پزشکی در دنیا همواره باید با تحقیق و بررسی در سایت­ ها و شبکه­ های اجتماعی مطالب و مقالات بروزی را ترجمه، تدوین و استخراج نمود.

۱۷- تا جای ممکن در حوزه تخصص خود مطالعه نمائید و بروز باشید

سعی کنید جدیدترین مقالات و ژورنال­ های خبری را در حوزه کاری خود مطالعه نمائید و نتایج آن را در قالب نوشته­ های کوتاه منتشر کنید.

۱۸- منتظر الهام گرفتن باشید

در طول روز اتفاقات و رویدادهایی هستند که به ذهن انسان تداعیات مثبتی را القا می­کند. همچنین  در سئو و تدوین یک مقاله ناب کمک خواهد کرد، این اتفاقات و الهامات را در جایی بنویسید و در فرصت مناسب از آن در تولید محتوا استفاده کنید.

۱۹- ملزومات و زیرساخت­های دنیای دیجیتالی را رعایت کنید و در آن بروز باشید.
سعی کنید چه در خصوص استانداردهای نوشتن و چه در خصوص نشر دیجیتال یک نوشته همواره به روز باشید و مطالب و مقالات مختلف را مطالعه نموده و از خروجی آن استفاده نمائید،

توصیه می­شود کتاب «چگونه می­توانیم کوتاه بنویسیم» از پیتر کلارک را مطالعه نمائید.

۲۰- نوشتن را به صورت Long hand امتحان کنید.

از فرصت­ هایی هم چون مسافرت در قطار، اتوبوس، هواپیما ، حین جلسات طولانی نوشتن را امتحان کنید.

۲۱- درباره آنچه دوست دارید و تخصص شما است بنویسید.

برای آنکه نوشته و متن به شما انرژی و لذت بدهد در حوزه­ای مبادرت به نوشتن کنید که از آن لذت می­برید و در آن تخصص دارید، به عنوان مثال ما در گروه لارن مارکتینگ با تمرکز بر بازار پزشکی و دندانپزشکی همواره در حال تولید محتوا در این حوزه­ ها هستیم و از ورود به حوزه­ های کاری دیگر حتی اگر پول بیشتری هم در آن باشد به دلیل علاقه به حوزه پزشکی اجتناب می­ کنیم.

۲۲- همواره ۸۰ درصد از زمان خود را به گوش کردن و ۲۰ درصد آن را به صحبت کردن اختصاص دهید، از سؤالاتی که در طول روز برای شما پیش می­ آید می­ توانید برای تولید محتوای ناب استفاده کنید.

۲۳- مخاطبان خود رابشناسید و برای آنها بنویسید

مخاطبان در حوزه پزشکی، بیمارانی هستند که در تخصص های مختلف پزشکی برای یافتن پاسخی جهت درمان بیماری خود به موتورهای جستجو مراجعه می­کنند.

۲۴- نوشته ­های خود را در یک بازۀ زمانی مناسب و مرتب تولید کنید، و انتشار دهید.

۲۵- مانند یک روزنامه ­نگار فکر کنید و بنویسید.

همواره در تولید محتوای خود به موارد زیر فکر کنید:

بپرسید، چه کسی، چه، چه زمانی، کجا، چرا و …

۲۶- هرگز از کلمات کلیدی بیش از حد استفاده نکنید زیرا موتورهای جستجوگر مطالب شما را به عنوان اسپم ثبت خواهند کرد و مطالب به خوبی در گوگل ایندکس نخواهد شد.

۲۷- در نوشتن مطالب در حوزه پزشکی سعی کنید به سؤالات بیماران پاسخ درستی بدهید، مطالب به گونه­ ای باشد که بیننده در پایان مطالعه متن پاسخ مناسبی از مطالب شما بگیرد.

۲۸- سعی کنید حواس پنجگانه را در هر بخش از محتوای خود وارد نمائید، و متنی جذاب را ارائه نمائید، از عکس­های مرتبط با متن، فیلم، اینفوگرافیک و … استفاده نمائید.

۲۹- سعی کنید مخاطبان شما در هنگام مطالعه مقالات، آن را حس و تجربه کنند و فقط در مورد آن نخوانند.

۳۰- برای نوشتن برنامه سئو سایت پزشکی خود ابتدا لیستی از کلمات کلیدی را بر اساس درجه اهمیت آن آماده کنید سپس لیستی از عناوین مقالاتی که می­بایست در آن حوزه تولید کنیدآماده، و به مرور زمان شروع به تولید محتوا از مقالات ۱۵۰۰ کلمه­ ای به بالا نمایید .

۳۱- سعی کنید مشکلات و سؤالات روزانه بیماران را در قالب مقالاتی هر چند کوتاه درآورید و منتشر نمائید، سپس در فواصل زمانی مناسب و مشخص این مقالات را به روز کنید .

۳۲- اعتبار مقاله به رعایت دستورزبان و اصول ویرایش است، سعی کنید حتی ­الامکان الفبای دستور زبان فارسی و اصول اولیه ویراستاری را در مقالات خود حفظ کنید، این امر منجر به اعتماد بیننده نسبت به وب سایت و مقالات سایت شما می­شود.

۳۳- برای موفقیت در سئو وب سایت خود در حوزه تخصص خود از نوشتن مطالب کذب و واهی و دروغین جداً خودداری کنید، از دادن پیام­ هایی که در جایگاه آن نیستید و یا با آن فاصله دارید خودداری نمائید، برند پزشکی خود را آن چنان که هست به بیماران معرفی کنید.

۳۴- قانون ده ثانیه را به یاد داشته باشید، این قانون بیشتر متای سایت شما را در بر می­گیرد، این قانون بیان می­کند که چکیده مقاله خود را در قسمت متا به نحوی بنویسید که مخاطب زیر ۱۰ ثانیه مقصود مطالب شما را درک کند و مجذوب آن مطلب شود.

۳۵- جملات و پاراگراف­ های قوی در مقالات خود استفاده کنید؛ در نوشتن مقالات پزشکی و دندانپزشکی جهت سئو سایت، هرگز مطالب را برای مخاطب پیچیده بیان نکنید ولی در عین حال جمله­ بندی و اسکلت مطلب را به صورت قوی بیان نمائید.

۳۶- شفافیت متن را همواره در نظر بگیرید، ساده بیان کردن مطالب پیچیده خود یک هنر است و مخاطب را مجذوب مقالات شما خواهد کرد.

۳۷- در نوشتن مقالات پزشکی، به مطالب مستقیماً اشاره کنید، همه نکات مهم را بیان کنید، جملات را به شکل ساده ولی مفهومی بیان کنید.

۳۸- اگر فعل یا اسمی نتواند توضیحات شما را تکمیل نماید آن جمله کلاً قوی نیست.

۳۹- در نوشتن ریتم جملات را حفظ کنید، سعی کنید از جملات کوتاه و طولانی با ریتم مناسب استفاده کنید.

۴۰- پاراگراف ­های کوتاه اجازه می­ دهد تا ذهن مخاطب استراحت نماید فضای بین پاراگراف­ ها از نظر روانشناختی انرژی کمتری را از خواننده گرفتند و استراحت ذهنی ایجاد می­کند.

۴۱- همواره از افعال مثبت و فعال در جملات استفاده کنید، استفاده بیش از حد از افعال منفی موجب دلسردی مخاطب از نوشته شما خواهد شد.

۴۲- از نوشتن جملات تکراری و کلیشه ­ای خودداری کنید.

۴۳- در هنگام نوشتن به موسیقی دلخواه خود گوش کنید، در این حالت ذهن با تمرکز بیشتری نسبت به حالت سکوت به کمک شما می­ آید.

۴۴- سعی کنید در لحظات اولیه بیداری و صبح زود نوشتن را تجربه کنید، صبح زود ذهن انسان تازه تر و آماده ­تر است.

۴۵- سعی کنید تجربیات، مطالعات و سؤالات در حوزه تخصص خود را در محلی یادداشت نمائید و بر اساس آنها مطالب و مقالات ناب و کاربردی تولید کنید.

۴۶- قانون ۲۰/۸۰ را در نوشته­ های خود مدنظر داشته باشید به این مفهوم که روی ۲۰ درصد از نوشته ­های خود تمرکز کنید که ۸۰ درصد نتایج برای بیماران به همواره خواهد داشت.

۴۷- استراحت ذهنی را در نوشتن مدنظر قرار دهید، ایامی را در هفته به عنوان استراحت ذهنی و شفاف نگه داشتن ذهن اختصاص دهید، این امر تأثیری زیاد در کیفیت نوشتن دارد.

نتیجه:

راه­ حل مناسب برای اینکه مقالات شما نرخ تبدیل خوبی را در سایت پزشکی شما ایجاد نماید این است که با انجام مطالعات عمیق در حوزه تخصصی خود علاوه بر در نظر گرفتن هنر سئو، هنر نگارش را نیز به صورت توأم استفاده کنید.

همچنین به یاد داشته باشید که محتوای جذاب با گذشت زمان در فضای وب دست به دست خواهد شد و ارزش زیادی را ایجاد خواهد کرد.

لارن مارکتینگ ، مرجع برند سازی مراکز پزشکی و دندانپزشکی در ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *