مقالات

برند پزشکی دقیقا چیست؟

برندینگ پزشکی چیست

برند پزشکی این روزها به شدت مورد توجه قرار گرفته است به طوری که بسیاری از پزشکان علاوه بر برندسازی مطب و کلینیک خود به فکر برند سازی شخصی خود نیز هستند. حتما مثال های زیادی از این مورد را در ذهن خود مرور کردید ، بله یکی از مواردی که در آینده در کنار تخصص یک پزشک اهمیت فراوان دارد همین برند شدن در حوزه تخصص یا به عبارتی first image بودن است .

همواره این سوال مطرح است که پروفسور سمیعی بهترین جراح مغز جهان یا بهترین جراح مغز جهان پروفسور سمیعی؟ به عبارت دیگر بهتر است ابتدا نام از دکتر سمیعی را به عنوان برند مغز اعصاب جهان بیاوریم یا اینکه بهترین متخصص مغز و اعصاب جهان را پروفسور سمیعی بدانیم.

این سوالی است که پاسخ آن بسیار پیچیده است زیرا مسائل مختلفی دست به دست هم داده است که این دو در کنار هم وزن و بار معنایی داشته باشد ، همچنان که بیل گینس و ماکروسافت یا اپل و استیو جابز …..
در یک برندینگ پزشکی ، تخصص ، رفتار ، دقت ، ارتباط اجتماعی قوی ، ساختارهای دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات دهان به دهان از جمله موارد در برندینگ پزشکی هستند .

پزشکان و دندانپزشکان عزیز احتمالا دریافته اند که برای کسب قدرت و نفوذ برند پزشکی باید و لاجرم ناگزیرند مجموعه متنوعی از اجزاء ، عناصر ، المان ها و دپارتمان ها در یک فضای دلنشین ، زیبا ، منسجم و با ثبات دور هم جمع کنند تا به تدریج و آهسته آهسته تماشاگر ارتقاء برند پزشکی خود باشند .

شکیبایی ، تداوم ، خستگی ناپذیری ، فعالیت آگاهانه ، هماهنگی و همکاری کارکنان مطب و کلینیک یک ضرورت مهم در دستیابی برند پزشکی موجه است ، هرگونه خلل در این پیکره به برندسازی پزشکی آسیب جدی وارد خواهد کرد .

پرسونال برندینگ پزشکی عاملی برای موفقیت برندینگ پزشکی:

از دیگر سو در برندینگ پزشکی کافی است تمام اجزاء و هماهنگی ها بر روی شخص پزشک نیز اجرا شود . به نوعی پزشک بر روی شخصیت خود نیز سرمایه گذاری نماید ، این فرایند نیز طولانی است و مستلزم شکیبایی ، دانایی و خردورزی توام با شور و هیجان ، اما به مراتب قابل کنترل و شدنی است . در این حالت پزشک می تواند در مسیری چند ساله ، مراقبت تام و تمامی در اعمال ، رفتار ، حرکات و سکنات خودش را در انضباطی پر شور اما توام با خردورزی و عقلانیت داشته باشد، کاری خردمندانه که در پویشی نفسگیر جواب می دهد.

درباره اجزاء و عناصر و المان های برند پزشکی در مقالات برندینگ پزشکی که در ادامه خواهیم آورد اشاراتی خواهد شد.
آنچه در این مقاله می خوانید حاصل مشاهدات و تجربیات خودم در طول سال های فراوان تدریس ، سخنرانی و تولیدمحتوا در شبکه های اجتماعی در حوزه برندینگ پزشکی می باشند.

برندینگ

برند پزشکی شما، سوابق تحصیلی ، مدارج تحصیلی ، عنوان شغلی و وضع ظاهری شما نیست. برند پزشکی لقب ، لوگو یا شعار اختصاصی شما هم نیست. شاید بتوان این ها را در زمره عناصر برند در نظر گرفت اما هیچ کدام به معنای واقعی ، معرف برندی که شما را با آن می خوانند به شمار نمی روند.

برند پزشکی، انعکاس ماهیت یا جوهره وجودی شما است . یعنی همه آن چیزهایی که از شما پزشکی ارزشمند می سازد. این ارزش می تواند نشات گرفته از خدمتی که شما عرضه می کنید ؛ مهارت هایی که از آنها برخوردارید یا استعداد منحصر به فردی باشد که صرفا متعلق به شما است.

« به تعداد اشخاص ، تنوع ارزش وجود دارد »

راه دیگر برندینگ پزشکی، پرداختن به مفهوم مشکلات است ، مشکلاتی که شما به طور مشخص قادر به مداوا و رفع آنها برای بیمارانتان هستید. در دنیایی که همه در پی یافتن پاسخ ها و راه حل ها هستند، چنانچه برند پزشکی شما بتواند راه حل مشکلات و مداوای بیماران را به صورت با کیفیت ارائه دهد ، در این حالت بخش عمده ای از موفقیت را برای تبدیل شدن به یک برند پزشکی پشت سر گذاشته اید.

با این مورد بسیار مواجه شده ایم که در یک تخصص ویژه تعداد انگشت شماری از پزشکان هستند که در انتخاب اول جامعه و بیماران هستند و به لحاظ تخصص و تسلط در درک بیمار و مداوای آن همواره مورد توجه بیماران هستند ، این همان ارزش آفرینی در تخصص و برندینگ پزشکی است.

برندینگ شخصی بنا بر تعریف ویکی پدیا ، فرایندی است بی وقفه به منظور رسوب دادن تصویری خاص از خود در ذهن اشخاص ، گروه ها یا سازمان ها. کلیدواژه تعریف فوق دو چیز است: فرآیند بی وقفه و رسوب سازی .

برند پزشکی یک شبه ساخته نمی شود، برند پزشکی را در قرن ۲۱ باید بیش از هر چیز بخشی از سناریویی دانست که قادر است از شما یک رهبر بازار بسازد. نقطه شروع برندینگ پزشکی خودشناسی و سپس ایجاد یک” بیانیه برندسازی است.

اگر شما شخصا برای طراحی و تعریف برند شخصی و پزشکی خود اقدام نکنید ، دیگران بر اساس برداشت های شخصی خود از شما برند خواهند ساخت، برندی که به احتمال زیاد آن چیزی نخواهد بود که در نظر دارید.
شما به عنوان یک پزشک باید کنترل برند خود را شخصا در دست بگیرید ، زیرا شما استثنا هستید. درست فهمیدید شما فردی استثنایی هستید که در زیر این آسمان همتا ندارد. شما باید بر اساس شرایط و راه و رسمی خاص ، حساب خود را از سایرین جدا کنید.

برای این که یک برند پزشکی معتبر شوید حتما لازم نیست پزشکی مشهور باشید، هم اینکه بسیاری از پزشکان عادی در حال ایجاد برندهای پزشکی نیرومندی برای خود هستند ، برندهایی که باعث گسترش حوزه نفوذ آنها ، افزایش ارزش آنها و ایجاد تصویری شده است فراتر از آنچه واقعا هستند.

یک برند پزشکی دو چیز به بیمار شما نشان می دهد اول اینکه ( شما که هستید؟ )
و دوم اینکه ( عمل شما چیست و خروجی و بازخورد دیگران در این حوزه چگونه است؟ )

شفافیت در برندینگ پزشکی :

با یک نگاه دقیق به اطراف خود متوجه خواهیم شد دنیا در حال وارد شدن به عصر شفافیت است. در این بازار، فریب و نیرنگ دیگر مجالی برای بروز و ظهور نخواهد داشت. موفقیت یک برند پزشکی در گرو آن است که نه در حرف بلکه ، در عمل هویت خود را اثبات کنند.

این یعنی آنکه باید با مردم تا حد امکان به زبانی متفاوت از زبان تبلیغ ، ارتباط برقرار کرد.

امروزه صاحبان برندهای بزرگ پزشکی درصددند برای راهبردهای بازاریابی مطب یا کلینیک خود ارزش افزوده خلق کنند . وقت و انرژی فراوانی را صرف خود می کنند . این برندها می دانند که برای موفقیت بیشتر در این مسابقه باید از جایگاه فردی خود نیز مایه بگذارندو خود را به عنوان بخش جداناپذیری از برند مجموعه در نظر بگیرند.

نقش یک پزشک در برندینگ پزشکی از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا بیماران اصولا انتظار توجه و رسیدگی بیشتری از پزشک دارند. توانایی پزشک در ایجاد و حفظ رابطه دوستانه و تفاهم آمیز با بیماران در آنها تعلق خاطر به وجود می آورد طوریکه بیماران، پزشک را به دیگران نیز توصیه خواهند کرد. زمانی که بیماران یک پزشک را بشناسند و دوست داشته باشند نه تنها به دفعات به مطب پزشک مرجعه خواهند کرد بلکه چشم خود را بر روی ضعف ها و کاستی های احتمالی نیز خواهند بست.

( برند پزشکی یعنی ارزش کلی شما ، در نظر بیماران در قیاس با رقبای دیگر . )

 

اجزاء مختلف یک برند پزشکی:

برند پزشکی از اجزای مختلفی تشکیل می شود. این اجزاء عبارتند از:

  1. سر و وضع ظاهری: شامل نحوه پوشش ،رعایت بهداشت ، زیبایی و جذابیت های فردی
  2. شخصیت : شامل ارزش ها ، باورها ، اهداف و رفتارهای فردی
  3. قابلیت ها: شامل مهارت های شناختی ، کاری ، ارتباطی ، فنی و اجرایی پزشک در حوزه تخصص خود
  4. وجه ممیزه: شامل تدارک یک ارزش پیشنهادی منحصر به فرد یا یک منفعت خاص به نفع بیماران هدف.

ارزش پیشنهادی شما پاسخ شماست به این که چرا بیمار باید موقع مراجعه به مطب شما و به طور کلی برای درمان بیماری خود به شما فکر کنند؟.

برند پزشکی حاصل یک تلاش دائمی و بی وقفه:

برند پزشکی تلاشی دائمی، بی وقفه و رو به جلو است که در سرتاسر دوره زندگی فرد جریان دارد.

به موازات رشد تجربیات ، قابلیت ها ، مشخصات ظاهری و باطنی پزشک ،برند پزشکی نیز به همان میزان رشد خواهد کرد. ایجاد، حفظ و علنی ساختن برند شخصی ( برند پزشکی ) به شما کمک خواهد کرد تا بر مخاطبان خود تاثیر بگذارید ، آنها را مطیع خود سازید و پیام بی همتا بودن خود را به طور مثبت در سطح جامعه رواج دهید.

برندینگ مطب و برندینگ شخصی ( برندینگ پزشکی ) یک پیوست و متصل به یکدیگر هستند . تنها تمایز آشکار میان آنها این است که برندیگ مطب محل عرضه و شناساندن خدمات پزشکی به جامعه است و برندینگ پزشکی عرصه شناساندن یک فرد متخصص به عنوان یک شخص برجسته در کسب و کار خود که این دو همواره لازم و ملزوم یکدیگر هستند همانند مثالی که در مقالات قبل در خصوص پروفسور سمیعی و بیل گیتس زدیم.

سهولت در ایجاد برند پزشکی نسبت به برند درمانی:

واقعیت آن است که ساختن یک برند پزشکی آسان تر از برند درمانی و یا همان مطب و مرکزپزشکی برند است زیرا اگر شما استعدادها، مهارتها و توانایی های خود را باور داشته باشید فروش آنچه به آن باور دارید راحت تر اتفاق می افتد.

در برند پزشکی تصویر شما از قبل ایجاد شده است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به طور معنادار به جامعه و طیف بیماران خود عرضه نمایید. کیفیت حضور شما در بین دیگر رقبا و متخصصین حوزه درمانی مستلزم آن است که در حرفه خود به عنوان پزشکی توانمند و حرفه ای و صاحب نام با رزومه و پیشینه قوی شناخته شوید.

نکته مهم این است که برند پزشکی شما باید در نهایت قدرت ساخته شود و کلیه اجزای آن سازگار با یکدیگر عمل کنند. برندهای قدرتمند پزشکی در ظهور و بروز ابعاد و ویژگی های هویتی خود به جامعه به آنچه هستند و آنچه نیستند شفاف عمل می کنند ، بنابراین یکی از دلایل آسان بودن برندینگ پزشکی همین مساله است که شما از قبل خود را می شناسید و نسبت به توانایی ها و ابعاد هویت خود آگاهی دارید.

فواید برندیگ پزشکی و خلق آن:

با رند پزشکی شما

  • خود را به عنوان فردی متخصص در حرفه خود و جامعه پزشکی به دیگران معرفی می کنید.
  • در حیطه شغلی خود کسب اعتبار خواهید کرد و در بهترین حالت ممکن جزو ۳ فرد برتر خواهید شد.
  • زبان زد مردم و بیماران خواهید شد و ارزش خود را در نظر مخاطبان ارتقاء می بخشید.

مهمترین گام در ایجاد یک برند پزشکی موفق:

داشتن یک تعریف مشخص از خود، مهمترین گام در ایجاد یک برند پزشکی موفق است. تعریف از خود همچون توانایی ها ، ارزش ها ، اهداف ، صفات و خصوصیات فردی و اخلاقی شما را برای تعیین پیام هایی که می خواهید بیماران آنها را موقع رو به رو شدن با شما دریافت کند شامل می شود.

کلید خلق یک برند پزشکی موفق آن است که در ابتدا یک هویت برند برای خود ایجاد کنید ، سپس هویت و جایگاه تخصصی خود را در محدوده صنف پزشکی خود تثبیت نمایید و آنگاه در مرحله نهایی با پیام هویت خود

را از طریق وسایل ارتباطی، شبکه های اجتماعی ، زیرساخت های وب به گوش افراد جامعه برسانید.

ارتباط چهره به چهره یکی از مهمترین راه های انتشار پیام برند پزشکی:

یکی از مهمترین راه های ارتباطی شما برای انتشار پیام برند پزشکی خود در سطح جامعه ، ارتباط چهره به چهره است. ارتباطات چهره به چهره مناسب ترین فرصتی است که از طریق آن می توانید در دلها نفوذ کنید و از خود چهره ای دوست داشتنی در اذهان ایجاد نمایید . زمانی که مردم به ارزش ها ، دانش و تخصص شما پی می برند نه تنها شما را باور خواهند کرد بلکه همواره از خدمات شما استفاده خواهند کرد و مهم تر از همه شما را به دیگر دوستان و اطرافیان خود نیز معرفی خواهند نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *